
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 5.34 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 3.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.8 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Output Current | 100 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 120 µA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
Stock: 1225
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47534
Ext.Price$0.47534
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47534 | $0.47534 |
| 10 | $0.34026 | $3.40260 |
| 25 | $0.30692 | $7.67300 |
| 50 | $0.28749 | $14.37450 |
| 100 | $0.26930 | $26.93000 |
| 300 | $0.25480 | $76.44000 |
| 500 | $0.24109 | $120.54500 |
| 1000 | $0.23254 | $232.54000 |
| 3000 | $0.22160 | $664.80000 |
| 5000 | $0.21117 | $1055.85000 |
